تبلیغات
رندانه آخر ربودی جامی ز خمخانه دل‏░خونین چو برگ شقایق رنگین چو افسانه دل - ای پنجاه میلیونی!!!
شنبه 9 دی 1391

ای پنجاه میلیونی!!!

   نوشته شده توسط: احمد    

علامه محمد تقی جعفری ـ رحمت الله علیه ـ می گفتند: برخی از جامعه شناسان برتر دنیا در دانمارك جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».
برای سنجش ارزش بسیاری از موجودات، معیار خاصی داریم. مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیار ارزش بنزین به مقدار و كیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه آن است؛ اما معیار ارزش انسان ها در چیست.
هر كدام از جامعه شناسان، سخنانی گفته و معیارهای خاصی ارایه دادند. هنگامی كه نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می خواهید بدانید یك انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می ورزد.
كسی كه عشقش یك آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. كسی كه عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است. اما كسی كه عشقش خدای متعال است، ارزشش به اندازه خداست...من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناسان سخنان من را شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و كف زدند.
هنگامی كه تشویق آن ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان، این كلام از من نبود، بلكه از شخصی به نام علی ـ علیه السلام ـ است.
آن حضرت در نهج البلاغه می فرمایند: «قیمه كل ّ امرئ ما یحسنه»؛ «ارزش هر انسانی به اندازه چیزی است كه دوست می دارد». وقتی این كلام را گفتم، دوباره به نشانه احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری كردند.
عشق حلال به این است كه انسان (مثلا) عاشق پنجاه میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگویند: «آی پنجاه میلیونی!»، چقدر بدش می آید؟ در واقع می فهمد كه این حرف توهین در حق اوست. حالا كه تكلیف عشق حلال اما دنیوی معلوم شد، ببینید اگر كسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چقدر پست و بی ارزش است!