تبلیغات
رندانه آخر ربودی جامی ز خمخانه دل‏░خونین چو برگ شقایق رنگین چو افسانه دل - پناه دل های شكسته
سه شنبه 17 مرداد 1391

پناه دل های شكسته

   نوشته شده توسط: احمد    

مهم ترین كار برای شب قدر دعاست و این ایّام و لیالی متعلّق به علیّ بن أبیطالب، امیر المؤمنین (ع) است، چه بهتر كه دعا را از زبان این داعی بشنویم.
فرمود: آنكه دعا می كند و عمل ندارد، مثل تیراندازی است كه تیر دارد ولی وتر ندارد. (وتر) آن كمان منحنی است كه جلوی این تیر تند تیز را می گیرد و او را راهنمائی می كند.
...بهترین عمل صفای دل است. بهترین راه برای صفای دل این است كه هم در مسئله توحید برای غیر خدا راه باز نكنیم، هم در مسائل اجتماعی كینه احدی را در دل راه ندهیم. مطمئن باشیم اگر كسی این دو ركن را فراهم كرد؛ این داعی یك تیر انداز ماهری است كه هم تیر تیز دارد و هم كمان منحنی. آنگاه خود حضرت كه واجد شرائط دعاست، نیایش هائی دارد كه در آن نیایش همّت های بلند را تعلیم می دهد و برای همه مسلمانها مسئلت می كند.
شما دعاهای حضرت را در نهج البلاغه كه تحلیل می كنید می بینید یا سعادت می خواهد، یا شهادت یا رفاقت با انبیاء می خواهد یا كرامت می خواهد یا عافیت می خواهد یا سلامت یا فتوّت و رادمردی و مردانگی می خواهد و یا عزّت! دعاهای حضرت از این عناصر محوری بیرون نمی رود...
¤
یكی از دعاها و فرازهای جوشن كبیر و ادعیّه دیگر در این دعاها این است كه یا جابر العظم الكسیر... ای خدائی كه هر استخوان شكسته ای را تو شكسته بندی می كنی، جبیره می كنی، جبران می كنی. هر دل شكسته ای را او جبیره می كند. حضرت عرض كرد: من یك درد كمر شكن دارم كه هیچ چیزی این شكسته را جبران نمی كند، مگر كرم تو. و آن این است كه مرا به مقام رضا برسانی. هر چه تو كردی، من خوشم بیاید. و دست ما را از دراز شدن به سوی این و آن كوتاه بكن! ما را به خودت نیازمند بكن! هب لی من رضاك، هب لنا من رضاك و اغننا عن مدّ الأیدی الی سواك. چیزی از غیر تو طلب نكنیم. این روح بلند است. آن هم فتوّت و مردانگی است كه نسبت به كافران هم ما رادمرد باشیم.
¤
از نبی اكرم سئوال كردند : شما در شب قدر از خدا چه می خواهید؟ حالا كه با ما نگفتی شب قدر كی است ولی این را بگو از خدا چه می خواهی؟ فرمود: من اگر شب قدر را درك كنم، از خدا عافیت طلب می كنم. عافیت همین عافیت علوی است كه در نهج البلاغه آمده هم عافیّت دین، هم عافیت دنیا. هم عافیت بدن، هم عافی جان و نظام.
...این خطوط كلّی دعا را از ولیّ دعا بیاموزیم و برای همه مسئلت كنیم. اینچنین نباشد كه فقط برای خود دعا كنیم. آنها كه این دعاها را به ما آموختند ، برای همه خواستند.
¤
یكی از آداب این لیالی قدر، قرآن به دست گرفتن است. یعنی قرآن را به دست می گیریم، باز می كنیم و خدا را قسم می دهیم و از خدا این اموری كه علی (سلام الله علیه) به ما آموخت، می خواهیم. بعضی از روایات این مسئله را دارد؛ این یك دعاست و یك مراسم جدا. بعد هم قرآن به سر هست كه آن هم قرآن را بالای سر گذاشتن و دعائی كردن و قسم دادن و از ذات أقدس له چیزهائی خواستن.
...شرط اساسی همان دو ركن است؛ اخلاص توحید و حلّ هر گونه كینه. با هیچ كسی بد نباشیم و در این دعاها كسانی را هم كه نسبت به ما جفا كرده اند، آنها را هم مشمول عفو قرار بدهیم، برای آنها هم خیر طلب بكنیم، با این سعه صدر كنار ضیافت له بار یابیم تا با دست پر برگردیم.
آیت الله عبدالله جوادی آملی